środa, 2 grudnia 2020

O kociakach, gachach i graczach

 Zając - stworzenie boże małe, miłe, stosunkowo szybkie i płochliwe. Widujemy je w polach, jak pomykają (biegną), kicają, kipią (sadzą na oślep). Ładny jest.


Zdjęcie pochodzi ze strony: http://dzikiesudety.blogspot.com/2014/01/sudeckie-zwierzeta-zajac-szarak.html (na tym blogu można przeczytać o zającu - jest tam wiele cennych informacji).

W polskim języku łowieckim jest sporo określeń odnoszących się do zająca. Dziś chciałabym krótko przedstawić trzy: kociaka, gacha i gracza.

Mianem kociak myśliwi określają małego zajączka. 

Gach w języku polskim jest pogardliwym określeniem kochanka, szczególnie kochanka mężatki. W języku łowieckim jego określenie nie ma niczego wspólnego z kochankiem - to po prostu samiec zająca!  

Gracz - to doświadczony zając, umiejący wyprowadzić w pole przeciwnika, umiejący uniknąć zagrożenia w sprytny sposób. Z "graczem" z języka ogólnego ma jednak wiele wspólnego, bo czy  to nie umiejętny doświadczony gracz wygrywa partię pokera czy innej gry? W rosyjskim języku łowieckim na takiego zająca mówi się profesor. Taka nazwa została mu nadana z uwagi na doświadczenie, bo czy można powiedzieć, że profesor, to ktoś, kto wyprowadza w pole przeciwnika?

Takie to rozważania językowe mam przy popołudniowej herbatce. 

Zające spotykamy często, chodząc z mężem po polach. Jest ich całkiem sporo w naszym rejonie, są dorodne (skromne - znów określenie mające odwrotne znaczenie; skromny znaczy "tłusty", "dorodny" w języku łowieckim).

A ile ciekawych znaczeń zająca niosą przysłowia łowieckie! O tym jednak innym razem. 


Miłego popołudnia!

Joanna




4 komentarze:

  1. Ciekawy artykuł. Czekam na kolejne i na więcej zdjęć

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, bardzo się cieszę, że zainteresowałam czytelnika :)

      Usuń
  2. Niesamowite, jak język łowiecki jest przewrotny:)
    Dorodny to skromny. Gach to samiec. Zaskakujące!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To fakt! Jest tyle ciekawych określeń, niektóre zaskakujące :)

      Usuń

Dlaczego jeleń nie ma rogów

 Często słyszę mniej więcej takie słowa: "O - jaki jeleń! A jakie ma rogi!". Ech... Z tymi rogami to nie tak jest zupełnie. Rogi s...